انجمن ورزش‌های الکترونیک ایران

نماینده قانونی فدراسیون جهانی ورزش‌های الکترونیک (IeSF)

 

به نام خدا
انجمن ورزشهای الکترونیک ایران در سال 1385 با موافقت سازمان تربیت بدنی وقت و با نام انجمن بازی های رایانه ای،  با مسولیت آقای لقمان شاورانی،  شروع به کار کرد،  که بعد ها در سال 1390 با توجه به درخواست عضویت انجمن در فدراسیون جهانی ورزشهای الکترونیک،  iesf نام انجمن نیز به انجمن ورزشهای الکترونیک ایران تغیر یافت.
انجمن از بدو تشکیل تحت پوشش فدراسیون ورزشهای همگانی قرار گرفت و به فعالیت پرداخت.
در اولین اعزام تیم ملی به مسابقات آسیایی 2007 ماکائو،  با کسب سه مدال نایب قهرمانی این مسابقات به دست آمد و در دوره بعدی مسابقات آسیایی ویتنام 2009 با کسب چهار مدال،  دو طلا یک نقره و یک برنز،  مقام قهرمانی آن مسابقات را کسب کرد.
در طول فعالیت های ورزشی انجمن،  توسعه و گسترش این رشته با کمترین امکانات و بودجه در اکثر استان های کشور،  مخاطبان قابل توجهی وارد خانواده انجمن شدند،  به طوری که در سال 1387 در مسابقات المپیاد ورزشی ایرانیان که در شهر تهران و مجموعه ورزشی بعثت برگزار شد،  از سی استان کشور تیم وارد مسابقات شدند.
در سال 1392 عضویت موقت انجمن ورزشهای الکترونیک جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون جهانی ورزشهای الکترونیک پذیرفته شد که این مهم با تایید وزارت ورزش و جوانان،  و کمیته ملی المپیک طی مکاتباتی با فدراسیون جهانی صورت پذیرفت و در سال 1393 در مجمع جهانی فدراسیون در شهر بخارست کشور رومانی،  عضویت ایران به صورت رسمی مورد تایید واقع شد.
در آن ایام که هشت سال از فعالیت انجمن میگذشت و در شرایطی که این رشته دارای مخاطبان بسیار بالایی بود و همچنین آینده ای روشن و شفاف پیش رو داشت،  رییس وقت فدراسیون ورزشهای همگانی،  که تا آن لحظه حاضر نبود یک ریال بودجه در اختیار انجمن قرار دهد،  با ابراز نگرانی از عضویت ایران در فدراسیون جهانی و معرفی رییس انجمن آقای لقمان شاورانی به فدراسیون جهانی، خواستار تغییر نام نماینده ایران در فدراسیون جهانی شد و خود را جهت عضویت در فدراسیون جهانی مطرح نمود که با مخالفت شدید کمیته ملی المپیک ایران و مسولین وزارت ورزش و جوانان قرار گرفت و درخواست غیر منطقی ایشان رد شد.
همین موضوع باعث شد که نامبرده به دنبال بهانه های واهی باشد و در همان ایام با طرح حضور آقای لقمان شاورانی در مسابقات غیر رسمی و غیر ورزشی میلیون پلیر امارات که در مجموعه شهر بازی ابوظبی امارات برگزار شد و آقای معین عموزاده قهرمان مسابقات شد،  فرصتی یافت برای انتقام و تغییر آقای لقمان شاورانی.
رییس فدراسیون ورزشهای همگانی طی مکاتبه های مختلف خواستار دریافت جایزه یک میلیون درهمی مسابقات شد که موضوع کاملا غیر مرتبط و غیر قابل طرح بود و از سوی حراست وزارت ورزش و جوانان موضوع کاملا رد شد.
مسابقات امارات کاملاً خصوصی و غیر ورزشی بود و هیچ ارتباطی با ورزش کشور نداشت و مبداء و مقصد مسابقات خصوصی بود.
رییس فدراسیون ورزشهای همگانی از فرصت پیش آمده در تغییر دولت و تغییر مسولین ورزش کشور استفاده کرد و با برگزاری دو جلسه فرمایشی کمیته انضباطی،  به دنبال تغییر آقای لقمان شاورانی رفت و در اردیبهشت سال 1393 به آن اقدام خود جامه عمل پوشاند و به امید حذف آقای لقمان شاورانی، کارمند روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان را که فردی غیر مرتبط و بدون هیچ سابقه ای در آن رشته ورزشی معرفی نمود.  
غافل از این موضوع که انجمن یک سال بود که با مکاتبات رسمی از وزارت ورزش و جوانان،  و کمیته ملی المپیک ایران عضو فدراسیون جهانی ورزشهای الکترونیک شده بود و طبق قوانین بین المللی تغییر و یا عزل رییس انجمن می‌بایست از طریق مجمع عمومی انجام شود و طبق مستندات ارائه شده به فدراسیون جهانی انجمن ایران یک شخصیت حقوقی مستقل دارد و تعریفی از حضور فدراسیون ورزشهای همگانی و یا فدراسیون انجمنهای ورزشی وجود ندارد.
به هر ترتیب پروژه تغییر آقای لقمان شاورانی در فدراسیون جهانی و حذف ایشان چندین بار کلید خورد و با شکست مواجه شد.

در سال 1393 موضوعات اختلافی انجمن ورزشهای الکترونیک ایران و فدراسیون ورزشهای همگانی،  در سطوح مختلف وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک ایران مطرح و مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت در یک جلسه مشترک آقای لقمان شاورانی در حضور وزیر سابق ورزش و جوانان جناب آقای دکتر گودرزی، موضوع انتقال انجمن از فدراسیون همگانی به فدراسیون انجمنهای ورزشی مطرح و با دستور وزیر سابق جهت اجرا به زیر مجموعه وزارت ارجاع شد.
یادآور می‌شود که در همان ایام با ابلاغ ریاست فدراسیون جهانی ورزشهای الکترونیک،  تشکیل و راه اندازی فدراسیون ورزشهای الکترونیک آسیا،  به آقای لقمان شاورانی واگذار شد و ایشان در مجمع جهانی فدراسیون جهانی ورزشهای الکترونیک،  با رای اعضاء آسیایی به عنوان نخستین دبیر کل فدراسیون ورزشهای الکترونیک آسیا انتخاب شد و دبیرخانه این فدراسیون را به ایران آوردند و این فدراسیون به صورت رسمی در ایران رجیستر شد.
جهت انتقال انجمن از فدراسیون همگانی به فدراسیون انجمنهای ورزشی هماهنگی لازم با آقای علیپور رییس فدراسیون انجمنهای ورزشی صورت گرفت و ایشان با استقبال از این تغییر،  قول همکاری های لازم را دادند.
نهایتا در آذرماه سال 1394 انجمن از فدراسیون ورزشهای همگانی به فدراسیون انجمنهای ورزشی منتقل شد.

 

مدارک قانونی و مستندات

 

View the embedded image gallery online at:
http://iresa.ir/aboutus#sigProGalleria66c6593c10

لینک صفحه Iresa در سایت فدراسیون جهانی

Official Letter of Support

Iran Confirmation

Statutes for NF's