انجمن ورزش‌های الکترونیک ایران

نماینده قانونی فدراسیون جهانی ورزش‌های الکترونیک (IeSF)


انجمن ورزش‌های الکترونیک ایران در سال 1385 با موافقت سازمان تربیت بدنی وقت و با نام انجمن بازی های رایانه ای تحت پوشش فدراسیون ورزش‌های همگانی شروع به کار کرد،  که بعد ها در سال 1390 با توجه به درخواست عضویت انجمن در فدراسیون جهانی ورزش‌های الکترونیک (IESF) ،نام انجمن نیز به انجمن ورزشهای الکترونیک ایران تغیر یافت.
در اولین اعزام تیم ملی به مسابقات بازی‌های آسیایی داخل سالن 2007 ماکائو،  با کسب سه مدال نایب قهرمانی این مسابقات به دست آمد و در دوره بعدی مسابقات آسیایی ویتنام 2009 با کسب چهار مدال،  دو طلا یک نقره و یک برنز،  مقام قهرمانی آن مسابقات را کسب کرد.
در سال 1392 عضویت موقت انجمن ورزشهای الکترونیک جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون جهانی ورزشهای الکترونیک پذیرفته شد که این مهم با تایید وزارت ورزش و جوانان،  و کمیته ملی المپیک طی مکاتباتی با فدراسیون جهانی صورت پذیرفت و در سال 1393 در مجمع جهانی فدراسیون در شهر بخارست کشور رومانی،  عضویت ایران به صورت رسمی مورد تایید واقع شد.
اهداف

 • connectivity

  یکپارچه کردن جامعه ورزش‌های الکترونیک

  مرتبط کردن تمامی فعالان این حوزه با محوریت ورزش

 • championship

  مسابقات قهرمانی کشور

  برگزاری لیگ قهرمانی کشور که مسیر ورود به اردوی تیم ملی خواهد بود و تمام بازیکنان از سراسر کشور می‌توانند در آن شرکت کنند.

 • athlete

  ترویج و توسعه ورزش‌های الکترونیک

  فرهنگ‌سازی، آموزش و استعدادیابی در حوزه ورزش‌های الکترونیک

 • regulation

  وضع قوانین

  تهیه و تنظیم دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های استانداردسازی

 • star

  حرفه‌ای شدن

  ایجاد و تقویت ظرفیت‌های موجود برای فعالان این عرصه جهت موفقیت‌های ملی و بین‌المللی

 • olympic

  المپیکی شدن این رشته

  تغییر نگاه صرفا سرگرمی به این رشته ورزشی


ارزش‌های اصلی ما

 • gift

  بدون سود و از سر اشتیاق

  ورزش‌های الکترونیک شور و اشتیاق تمام اعضای این انجمن است. زمان و فداکاری صورت گرفته از چشم‌انداز مشترکی می‌آید که ورزش‌های الکترونیک در آینده ایران چه جایگاهی خواهد داشت

 • equality

  برابری

  این انجمن مخالف هرگونه تبعیض نژادی، قومی، قبیله‌ای، سِنی ، جنسیتی، ناتوانی جسمی یا هرگونه تبعیض دیگری است. تنها چیزی که مهم است شور و اشتیاق فعالیت در ورزش‌های الکترونیک است

 • players

  قدرتمند ساختن بازیکنان

  هر یک از بازیکن‌ها حلقه‌ای از زنجیره مجموعه ورزش‌های الکترونیک است، اما اتحاد آن‌هاست که پیروزی را رقم می‌زند

 • fairplay

  بازی جوانمردانه

  ما همیشه برای عدالت و شفافیت در ورزش‌های الکترونیک ایستاده‌ایم و این فقط محدود به فضای مسابقات نمی‌شود


سازمان و تشکیلات

 • stablishment

  زمان تأسیس:

  ۷ مرداد ۱۳۸۵

 • aesf

  فدراسیون آسیایی

  در سال ۲۰۱۳ و پس از حضور الکس لیم دبیر کل سازمان IESF در ایران و مشاهده امکانات ورزش های الکترونیک ، ایده ی تاسیس فدراسیون ورزش های آسیایی ایجاد شد. پس از بررسی ها و سنجش های کارشناسانه نامه ی تایید آقای لقمان شاورانی به عنوان دبیرکل فدراسیون آسیایی ابلاغ شد. هییت رییسه AESF متشکل از کشورهای آسیایی عضو IESF است. از زمان تاسیس AESF آقای شیخ سلمان بن خلیفه به عنوان رئیس و آقای لقمان شاورانی به عنوان دبیرکل انتخاب شدند. آقای شاورانی مسئول آماده کردن پیش نویس اساسنامه و ثبت آن به عنوان فدراسیون شدند. در سال 2015، اساسنامه AeSF توسط فدراسیون بین المللی و با همکاری کمیته ملی المپیک ایران تایید شد و دفتر مرکزی آن در تهران ایجاد شد. پس از یک سال و نیم، AeSF به عنوان یک سازمان غیردولتی (NGO) در ایران ثبت شد. تا کنون 4 جلسه هیئت مدیره و یک جلسه مجمع عمومی برگزار شده است که توسط هیئت مدیره IeSF پیوست شده است. در آخرین جلسه، گواهینامه عضویت بین المللی به رئیس AeSF داده شد. یکی از توافقات جلسه مجمع عمومی، ثبت فدراسیون در امارات متحده عربی بود که در حال انجام است و دبیرخانه AeSF در ایران و امارات ثبت شده است. از سال 2018، فدراسیون بین المللی ورزش های آسیایی دارای 18 عضو رسمی است. طبق اساسنامه، این فدراسیون مسئول توسعه و رشد ESO ها و همچنین برگزاری مسابقات و لیگ های آنلاین در آسیا است.

 • iesf

  فدراسیون جهانی

  فدراسیون بین المللی ورزش های الکترونیک پیوسته برای ترویج ورزش های الکترونیک به عنوان یک ورزش واقعی فراتر از تفاوت های زبانی، نژاد و فرهنگ، فعالیت می کند. این فدراسیون در طول سال های گذشته نتایج مهمی را به دست آورده است، مانند: میزبانی نشست های عمومی و مسابقات قهرمانی جهانی سالانه IESF . IESF به عنوان یک فدراسیون با نه کشور عضو شروع به کار کرده است و اکنون در بیش از 46 کشور گسترش یافته و فعالیت می کند. به عنوان فدراسیون بین المللی برای ورزش های الکترونیک، وظایف این فدراسیون شامل میزبانی مسابقات بین المللی ورزش های الکترونیک، گسترش اعضا در کشورهای غیرعضو، ایجاد استاندارد برای داوران، بازیکنان، گواهینامه ها، عنوان ها و مسابقات است.